Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.10.2019 15:28 (Üye) Soru : Merhabalar , Yaklaşık 100 daireli , tamamı mesken olan bir sitede, çöp toplama,temizlik , tamir bakım gibi alınan hizmet ödemeleri için , gider pusulası düzenlenerek , Gelir vergisi tevkifatı yapılmalı mı dır?Kısaca Siteler Muhtasar Beyanname mükellefiyeti açtırmalı mıdır bu hizmetler için ? Sitede Güvenlik Hizmeti, özel bir şirketten fatura karşılığı alınmaktadır , Sigortalı apartman görevlisi de gelir vergisinden muaftır. Vergi mükellefiyeti bulunmayan kişilerden aldığımız hizmetler için , gelir vergisi tevkifatı yapmak, ve site için mükellefiyet açtırmak zorunda mıyız?Yada bize gelen serbest meslek makbuzlarında stopaj kesintisi olmalı mı? Teşekkürler.

Cevap : Gider pusulası için GV tevkifatı yapılmaz.Ancak Alınan SM Makbuzu için GV stopaj mükellefiyeti yapılacaktır. SM Erbabı düzenleyeceği Makbuzda % 20 GV stopajı yapılacaktır. % 18 KDV hesaplayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.