Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.10.2019 12:49 (Üye) Soru : İki TC vatandaşı Merkezi Türkiye' de bir AŞ kuracaklar. Firma bir program yazacak. Bu bir arkadaşlık programı olup dünyanın birçok ülkesinde kullanıcılar tarafından cep telefonlarına veya bilgisayarlarına kurulup, internet üzerinden kullanılacak. Yaklaşık 20 ülkede hizmet verecek. Bu ülkelerde bazı bayanlar ücret karşılığı kullanıcılarla konuşturulacak olup firmamız bu bayanlara ücret ödeyecektir. Soru 1) Firmamız kazançlarının kurumlar vergisi açısından durumunu değerlendirir misiniz? Soru 2) Firmamızın kazançlarının kdv yönünden durumunu değerlendirir misiniz? Soru 3) Firmamızın kar payı dağıtımında vergilenme durumunu değerlendirir misiniz? Soru 4) Yurt dışında bulunan bayanlara tarafımızca yapılan ödemelerin stopaj yönünden değerlendirir misiniz? Soru 5) Bunların dışında bir husus varsa bilgilendirir misiniz?

Cevap : 1-Elde edilen kazanç KV tabidir 2-Yurt dışından yararlanılan hizmet satışları için hizmet ihracı KDV istisnası uygulanır 3-Dağıtılan kardan % 15 GV stopajı yapılır.Kar payı elde eden kişiler için GVK 22. ve 86. maddedeki koşullara göre MSİ beyanı verilir. 4-Yurt dışından alınan hizmet için (2) nolu KDV beyanı verilir.% 20 GV stopajı yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.