Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.10.2019 10:43 (Üye) Soru : bir mükellefimin bağkura 37.517.38 TL. BORCU VAR fakat silinmiş. Bu borcun karşılığında da 1277 gün alabilir. Fakat bu günü alır ise bağ kur şartlarına tabi olmakta son 1260 gün nedeni ile ben bu bocun bir kısmını ödersem yasa ya uygun mu? Ödediğim tutar 1250 güne denk gelecek şekilde kısmi ödeme yapabilir miyim? İlgili birime teşekkürler saygılarımla

Cevap : Kanun kapsamı dışında kalan vatandaşların Bağkur ihya işlemlerinden faydalanması söz konusu değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu borçları silinmiş olan vatandaşların sigorta hizmetlerinden yararlanmaya devam etmesi için borçlarını ihya etmesi gerekmektedir. Borçların silindiği dönem kapsamında hizmet sürelerinin ihya edilmemesi durumunda emeklilik süresine bu dönemler eklenmemektedir. Bağkur borçlarının silinmesi ile beraber dondurulmuş olan hizmet süreleri tekrar aktif edilmektedir. Bunun için de ihya işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu borçların ihya edilmemesi halinde vatandaşın emeklilik hakkı elde etmesi söz konusu değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.