Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.10.2019 16:34 (Üye) Soru : Başka yerde sgk lı çalışan ltd.şti ortağı kendi işyerinden de huzur hakkı alırsa bu durumda her iki bordrodaki Gelir Vergisi matrahları ayrı ayrı vergi dilimlerine girmez iken iki bordrodaki gelir vergisi matrahları toplandığında vergi dilimine girdiği ayda % 15 den % 20 oranına yükseltilerek vergi kesintisi yapılmalı mıdır ?Yapılacak ise hangi bordro üzerinde oran % 20 den vergi kesintisi yapılmalıdır?

Cevap : İki işveren için düzenlenen bordrolar için matrah ve dilimler alınan ücretlere göre artar oranlı vergisi tarifesi ayrı ayrı uygulanır. Yıl sonunda GVK 86. maddesindeki rakamsal koşullara göre Birden fazla işverenden alınan ücret oluştuğu için haddin aşılması halinde (2019 için birden sonraki işverenden elde edilen 40.000 Tl aşılması halinde) yıllık GV beyannamesi 2020 yılında beyana tabi olur beyan sınırı olan 40.000 TL nin altında kalması halinde yıllık beyanname verilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.