Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.10.2019 16:07 (Üye) Soru : merhaba sayın danışman mükellefim İnternet sitesi üzerinden hazır giyim satışı yapmakta. Vergi mükellefiyeti olmayan ev hanımlarına ek gelir olması sebebi ile, evlerinden sosyal medya ve kendi internet sitesi üzerinden komisyon karşılığı ürün satışı yaptırıyor. Bahsi geçen ev hanımları sadece müşteriye satışı gerçekleştiriyor olup(ev hanımlarına ürün gönderimi yapılmamaktadır.), ürünler bizzat mükellef tarafından, ürünü alacak kişiye kargo ile gönderiliyor. Ürünlerin bedeli mükellefin banka hesabına geliyor. Ev hanımlarına 1 ay sonunda yaptığı satışa göre komisyon verilecektir. Yukarıda tarifi yapılan bu iş dolayısıyla vergi mükellefi olmayan ev hanımlarına komisyon ödemesi için nasıl bir belge düzenlenmesi gerekmektedir. Ev hanımının yaptığı bu iş esnaf muaflığı kapsamında mıdır? Ev hanımlarına yapılacak ödemeleri GVK madde 94-13' e göre Esnaf Muaflığından Yararlananlara Mal ve Hizmet Karşılığında Yapılan Ödemeler kapsamında Muhtasar Beyannamede stopaj olarak mı beyan edilecek? Ya da ev hanımları bu yapacağı komisyon karşılığı iş için vergi mükellefiyeti mi açtırmalı? Bilgilerinize sunar, gereğini arz ederim. Saygılarımla,

Cevap : Esnaf muaflığından yararlanan ev kadınları gider pusulası ile malı alıcıya teslim ederler .Alıcı Düzenleyeceği gider pusulasında GV stopajı yapar.Bahsettiğiniz gibi bir işlem yapılması halinde Gerçek usulde vergi mükellefiyeti tesisi edilmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.