Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.10.2019 16:39 (Üye) Soru : Merhabalar, 5510 sayılı kanuna göre Bağkurluların sigortalı olarak çalışmalarında sakınca olmadığını biliyoruz. Ancak, ticari bir hizmet ilişkisiyle bağlı olunan iş yerinde çalışmasında sakınca var mıdır? Mevzuatta bulamadım. Şöyle ki. Servis İşletmesi mükellef, servis çektiği iş yerinde sabahtan akşama kadar tam zamanlı olarak çalışabilir mi? Daha doğrusu çalışmasında bir engel var mıdır? Bir taraftan işçi olarak işini yapacak, mesai sonrası ise personel servisi olarak ticari faaliyetini sürdürecek. Şimdiden teşekkürler.

Cevap : 5510 sayılı yasanın 4. maddesinde kimlerin sigortalı olacağı belirilmiştir. Maddeye göre, bir hizmet akdine istinaden bir veya birkaç işveren tarafından çalıştırılanlar 4/a (eski adıyla SSK) kapsamında, bağımsız olarak kendi nam ve hesabına çalışanlar 4/b (eski adıyla Bağkur) kapsamında, Kamu idarelerinde emeklilik hakkı tanınan vazifelerde çalışanlardan 4/a kapsamındakiler gibi hizmet akdine tabi olmayanlar 4/c (eski ayıyla emekli sandığı) kapsamında sigortalı olarak değerlendirilmektedir. Kişi 4b mükellefi iken ortaklık ilişkisi olmayan müşterisinin yanında fiili çalışmada bulunursa 4a sigortalısı olmasında yasal bir engel bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.