Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.10.2019 12:40 (Üye) Soru : Merkezi Türkiye'de olan (İstanbul) bir AŞ. yine aynı il sınırları ve hatta aynı plazanın içerisinde boş olan diğer daireleri kiralıyor. Kanuni olarak kiralanan bu daireler ya şube yada irtibat bürosu statüsünde. İrtibat bürosu olarak tutulması yönünde karar alınıp sonra bu karar ve kira kontratlarını vergi dairesine ibraz etmesi gerekiyor. Kira kontratları daha evvel düzenleniyor.Daireler farklı olsa da aynı bina içerisinde olduğu için şube yada irtibat bürosu olabileceğini hiç düşünmedikleri için Vergi dairesine bildirim yapılacağından da habersizlerdi. Şimdi ben vergi dairesine bildirimde bulunacağım irtibat bürosu diye kira kontratlarını güncel tarihli mi yapmalıyım yoksa ilk düzenlenen kontratlarla mı müracaat etmeliyim? Geç bildirimden dolayı usulsüzlük cezası yer miyim?Yersem ne kadar yerim ? Muhtasar beyannamesinde bu kiralanan yerlerin stopajı bildiriliyordu. Damga vergisi, damga vergisi beyannamesinde bildirildi zamanında. Tavsiye/görüşünüz nedir. Teşekkürler.

Cevap : Kiralanan yer için VD bilgi verilmesi gerekir.Kira sözleşemesi düzenlendiği tarihli olarak ibraz edilir.Geç bildirimlerinden dolayı VUK 352. maddeye göre usulsüzlük cezası uygulanır.2019 için 98 TL
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.