Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.10.2019 11:22 (Üye) Soru : Halka arz edilmemiş bir Anonim şirket genel kurul yapmak istiyor.Bunun bilgisini ortaklara nasıl tebliğ etmesi gerekiyor. Aranılan sayı ilk etapta ne kadar olması gerekiyor? Sayı yakalanmazsa tekrar genel kurul için nasıl bir çağrı yapılacak, ikincisinde sayı ne olması gerekiyor. Teşekkürler.

Cevap : Elbette bu denli özel bir şirketin yapılacak genel kurulu için SPK ve TTK nın amir hükümleri incelenmiş olarak sürecin yönetilmesi gerekir, kap ve Ticaret sicili gazetesinde gündemin ilan edilerek davet sürecinin başlatılması gerekir, sicil gazetesinde 21 gün önceden ilanın yayımlanması gerekir. erteleme halinde aynı prosedüründe yapılaması gerektiği değerlendirilmektedir. kaldı ki halka açık şirketlerin genel kurulları elektronik ortamda yapılması zorunludur, bu konuda profesyonel desteğin alınması yerinde olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.