Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.10.2019 09:19 (Üye) Soru : sayın yetkili, Vergi dairem 2018 yılı adat ft kesmediğimi tespit ederek 2018 yılı kdv gecici ve kurumları düzeltmemi istedi. 2018 yılı için ft kesemiycegim için adat tablosunu fatura kesmiş gibi düşünerek düzeltmelerini ver diyor. Soru bir: Uygulamada böyle bir durum varmıdır? Fatura kesmeden kesmiş gibi kdv ve gecici byn düzeltme, Soru iki: eger var ise 2018 kayıt atamıyacagıma göre ve kdv kümülatif matrahım ve gecici vergi matrahim artacagına göre dönem kar zararı bu durum etkileyecek, bunun muhasebe kaydı nasıl olur? daha öncede size bu konuyu sordum düzeltme ver diye cevap verdiniz, iki sorumada ayrı ayrı cevap rica ediyorum.

Cevap : Adat uygulanarak bir işlem olmaz.Belge düzenlemediğiniz tespit edilmiş ise VD cezalı tarhiyat yapabilir veye Pişmanlık hükümleri uygulanabiliyor iseniz ek beyannameleri pişmanlık hükümlerine göre verilir.Daha önceki görüşümüzde değişiklik yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.