Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.10.2019 11:58 (Üye) Soru : Merhaba,mukellefim halı yıkama yapan bilanço usulüne tabi 4 çalışanı olan bir firma..geçici koruma kapsamında Suriyeli bir işçi çalıştırmak istiyor yüzde on istihdam kotası engel olur mu yok küçük esnaflar bir sgkli bile olsa çalıştırabilir hükmüyle suriyeli işçi alabilir mi? Ek olarak çalışma izni alınca ne zaman sgk girişi yapılmalı ? Teşekkürler

Cevap : Zorunlu göç kapsamında ülkemizde bulunan kişilerin çalışma izni almaları halinde işe girişleri yapılıp fiili çalışmaya başlamaları sağlanmalıdır. İşyerinde geçici koruma kapsamında çalışan sayısının, Türk vatandaşı sayısının % 10 unu geçmemesi esastır. Ancak, hiç Türk vatandaşı çalışanı bulunmayan veya toplam çalışan sayısı 10 dan az olan işyerlerinde, geçici koruma sağlanan en fazla 1 yabancıya çalışma izni verilebilir. işveren tarafından; İşkur İl Müdürlüğünden, çalışma izni başvurusu tarihinden önceki dört haftalık süre içerisinde yabancının çalıştırılacağı işi yapacak aynı nitelikte Türk vatandaşı bulunamadığının belgelendirildiği başvurularda istihdam kotası uygulanmayabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.