Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.10.2019 15:18 (Üye) Soru : Merhabalar, esas faaliyeti araç kiralama olmayan bir vergi mükellefinin şahsına ait bir aracı şirketimize kiraladık. Faaliyeti araç kiralaması olmadığından şirketimize fatura da düzenleyememektedir. Biz muhtasar beyannamemizde ve KDV2 beyannamemizde gerekli bildirimleri yaparak giderleştirmekteyiz. Sizce bu işlem doğru mudur, yoksa şahsın esas faaliyetinden dolayı vergi mükellefiyeti olduğundan araç kiralama faaliyeti için de vergi dairesine bildirim de bulunup bize fatura mı düzenlemesi gerekir? İyi çalışmalar...

Cevap : Araç aktif de kayıtlı ise; Kiralama yaptığınız şirket Fatura düzenleyebilir.Araç şahsın özel mülkiyetinde ise (2) nolu KDV beyannamesi verilir.Vergi uygulamalarında şirketlerin faaliyet konusu dikkate alınmaz.Vergiyi doğuran olay varsa vergide vardır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.