Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.10.2019 12:06 (Üye) Soru : 27103 sayılı teşvikten faydalanıyorum. İşyerimi 04/2019 tarihinde açtım aylık değişimler ortalamamı değiştirirmi önceki yıl olmadığı için mesela haziran 5 temmuz 6 ağustos 7 eylül 3 kişi olduğunda teşvik devam edermi Ayrıca teşviğe hak kazanan personel ay içinde giriş yapıldıysa teşvik uygulamıyor sistem neden?

Cevap : Sigortalının, işe alındığı yıldan bir önceki takvim yılında (Ocak-Aralık döneminde) işe alındığı işyerinin APHB veya MPHB’ de kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması, Ortalama hesabında, 0,01-0,49 arasındaki küsuratlar sıfıra, 0,50-0,99 arasındakiler ise tama iblağ edilecektir. 01/01/2018-31/12/2020 tarihleri arasında ilk defa tescil edilen işyerleri ile daha önceki yıllarda tescil edildiği halde sigortalı çalıştırmadığı için APHB-MPHB vermemiş işyerleri de işe aldıkları sigortalıların hepsinden dolayı teşvikten yararlanabileceklerdir. Ortalama sigortalı ve destekten yararlanılacak ay/dönemler için çalışan sigortalı sayısı asıl ve alt işverenler için ayrı ayrı hesaplanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.