Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.10.2019 12:53 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Vergi mükellefi olmayan şahıstan , şirket adına araç kiralamak istiyoruz 1-Araç kiralamak istediğimiz şahıs ve şirketimiz adına konunun KDV, VUK ve TTK da ki önemi ve vergi mükellefi olmadığı için Gider Pusulası ile belgelendirmek mi gerekir. 2- Aynı şahsın 2 tane aracını kiralamak ister isek, kiralayan ve kiracı açısından nasıl bir işlem yapılması gerekir. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Kiralanan araçlar için Kira sözleşmesi yapılması halinde Gider pusulası düzenlenmesi gerekmediği görüşteyiz.Kira ödemeleri Bankadan yapılaması gerekir Bankanın düzenlediği Dekont Muhasebe kayıtlarında tevsik edici belge olarak kullanılır.. Kiralan araç dan dolayı yapılan Brüt tutar üzerinden (2) nolu KDV ile KDV hesaplanır.(1) sayılı KDV beyannamesinde indirim konusu yapılır.Ayrıca Brüt kira bedeli üzerinden % 20 GV tevkifatı yapılır.Kiralanan aracın 2 adet olması bu durumu değiştirmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.