Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 23.10.2019 15:10 (Üye) Soru : Sayın yetkili, Şahıs Avon,Farmasi,Herbalife gibi firmalara üye olup, onların adına pazarlama yapmaktadır. Aylık olarak ta kendisine %20 stopaj hesaplanarak prim ödenmektedir. Uygulama bu şekilde doğrumudur.Yada bu şahıs gerçek kişi ticari işletme açmalımıdır. İşletme açarsa Tahakkuk edecek prim+kdv şeklinde mi fatura kesmesi gerekir. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Yapılan işlem doğrudur.Mükellefiyet gerekmez. % 20 GV tevkifatı yapılması yeterlidir. GVK 94/10-b b) 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre gerçek ve tüzel kişilerin mallarını iş akdi ile bağlı olmaksızın bunlar adına kapı kapı dolaşmak suretiyle tüketiciye satanlara bu faaliyetleriyle ilgili olarak yapılan komisyon, prim ve benzeri ödemelerden. %20.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.