Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.11.2019 11:16 (Üye) Soru : Üstadım cevap için teşekkürler. Lakin kişinin engelli veya malul raporu var. Ancak emeklilik talebi ne zaman neticelenir bilmiyoruz. Personel hala bizde çalışıyor. Ne zaman çıkış yapalım? Ne zaman sgdp girişi yapalım? Emekliliği kesinleşmeyinceye kadar hiçbir şey yapmayalım mı? Benim öğrenmek istediğim buydu. Soru: Bir firmamızda SGK kapsamında çalışan bir personelimiz işitme kaybından dolayı emeklilik talebinde bulundu. Lakin bu talebinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz belli değil. Sorum şu: Bu personel hala bizde çalışıyor. SGK çıkışını yapacak mıyız? SGDP girişini yapacak mıyız? Belki de emeklilik talebi gerekli şartların oluşmadığı gerekçesiyle SGK tarafından reddolabilir. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? En doğru prosedür nedir acaba? Yol göstermenizi rica ederim. Saygılarımla... Cevap:Sayın, İşçinin engelli veyahut malul raporu gelmeden işlem yapmamanız gerekmektedir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : İşçinin Çıkışı olmadan emekli başvurusu işlemi yapamazsınız. Engelli kişilerin Emeklilik başvurusu için SGK başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru için gerekli evraklar; Emeklilik Tahsis ve Talep Formu Nüfus idaresinden vukuatlı nüfus kayıt örneği Sigortalı hesap fişi (sigortalının bordrosu henüz Kuruma verilmemiş son dönem çalışmalarını gösterir ve ilgili işveren tarafından düzenlenerek onaylanmış hesap fişi) Emekliliği kesinleşince gelen tahsis numarası ile sgdp li girişi yapabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.