Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.10.2019 12:51 (Üye) Soru : Şirketimizin iştigal konusu gayrimenkullerin kiralanması ve kiraya verilmesi işi; şahıslardan şirkete kiraladığımız gayrimenkullere şirket adına kira sözleşmesi düzenliyoruz. mesken olarak kiralanan gayrimenkullerde stopaj kesintisi yok diğerlerinde stopaj var biliyoruz. giderleştirmek için kira sözleşmesi yeterlimi, banka ödeme dekontu ile yapabilirmiyiz yoksa her ay kira ödemesinde gider pusulasımı kesmemiz gerek. Ayrıca konut olarak kiralanan gayrimenkullere gider pusulası düzenlenerek giriş yapılması halinde herhangi bir vergi ve kesinti söz konusumudur. Bu konuda izlememiz gereken yol ve yöntem hakkında bilgilerinizden dolayı teşekkürler.

Cevap : Kira sözleşmesinin olması ve ödemenin banka dekontu ile belgelendirilmesi koşulu ile Ayrıca Gider pusulası düzenlenmeyeceği görüşündeyiz. Konu ile ilgili olarak odamızın görüşüne aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz. https://www.ismmmo.org.tr/dosya/448/Mevzuat-Dosya/IS-YERI-KIRA-ODEMELERINDE-GIDER-PUSULASI-ZORUNLU-DEGILDIR.pdf Konu hakkında Dünya gazetesindeki makale için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://www.dunya.com/kose-yazisi/kira-odemelerinde-gider-pusulasi-duzenlemek-gerekmez/17956
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.