Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2019 12:50 (Üye) Soru : Merhaba, Bir şirketimizin vergi dairesinde sadece ÖTV 1 mükellefiyeti açık. Bazen makinelerin yanında çok düşük bedelli yağ getiriyoruz. Bu sebeple ÖTV 1 mükellefiyeti açık her ay boş beyanname veriyoruz. EPDK'dan herhangi bir lisansımız yok bu durum da bizim 01/07/2020 tarihinde E-Fatura ve E-Defter uygulamasına geçmemiz gerekiyor mu ?

Cevap : Merhaba; VUK 509 'a göre, 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I sayılı listedeki malların imali, ithali, teslimi vb. faaliyetleri nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ndan lisans alan (bayilik lisansı dâhil) mükellefler. kapsamndaysanız e fatura+e-arşiv fatura e-defter uygulamasına da geçmeniz gerekir. iyi çalışmalar
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.