Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2019 10:35 (Üye) Soru : BELİRLİ BİR MALA TAHSİS EDİLMİŞ MAĞAZALARDA TAZE SEBZE VE MEYVE PERAKENDE TİCARETİ (MANAV ÜRÜNLERİ İLE KÜLTÜR MANTARI DÂHİL) İŞİ YAPAN, YANİ MAHALLE ARASI BAKKAL, BİR GERÇEK KİŞİ MÜKELLEFİM, AYNI ZAMANDA YILDA BİR KAÇ DEFA ANADOLU'DAN KENDİ ADINA KAMYONLA SEBZE-MEYVE GETİRMEKTE OLUP, HAL KAYIT SİSTEMİNE KAYITLIDIR. SORU: 01.01.2020 HARİHİNDEN İTİBAEN E-FATURA VE E-DEFTERE GEÇMESİ GEREKİR Mİ?

Cevap : Değerli meslektaşımız merhaba; VUK 509 kapsamında; 11/3/2010 tarihli ve 5957 sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun hükümlerine göre komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal eden mükellefler 01.01.2020 tarihi itibariyle e-fatura + e-arşiv + e-irsaliye+ e-müstahsil makbuzu uygulamasına dahil olacaklardır. Mükellefiniz yukarıdaki sözü geçen uygulama kapsamında ise belirtilen tarihlerde bu uygulamaya dahil olacaktır iyi çalışmalar dileriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.