Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.11.2019 11:47 (Üye) Soru : Merhaba , Aşağı yukarı bir ay önce The Marmara otelllinde yabancı işçiler için eğitim vardı. Toplantıda , Yabancılar çalışma Genel Müdürü Sadettin Bey Suriyeli Yabancı işçi başvuruları için kolaylıklar getirildiği söylemişti. Fakat bakanlığın sitesinde böyle bir şey yazmıyor. Ayrıca alo 170 de aradım , böyle bir uygulama yok dediler. Geçici koruma statüsünde olan Suriyeli işçiler için Çalışma bakanlığına baş vurduktan sonra (çalışma izni çıkmadan ) ssk girişini yaparsak herhangi bir ceza söz konusumudur. Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum. Çok Teşekkürler

Cevap : Sadettin Bey Sunumunu uygulamalı yaptı ve sistemde anlattığı herşeyi uyguladı dolayısıyla anlatılanlar uygulamada doğru bir şekilde yeralıyor. Kişi eğer istanbulada ikamet izni var ise zaten başvuru halinde çaışma izni onaylanıyor. Dolayısıyla Uluslararası işgücü müdürü bu uygulama üzerinden başvuru ile çalışma izni alınarak işe girişin yapılması halinde cezai müeyyide olmayacağını belirtmişti.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.