Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.11.2019 09:52 (Üye) Soru : Yurt dışından çeşitli ürünler ithal eden bir Limited Şirketin mali müşavirliğini yapmaktayım. Şirket Ortakları (aynı zamanda müdürleri) zaman zaman yurt dışındaki fuarlara katılmaktadır. Zaman Zamanda ilgili yurt dışı firmlarla bağlantı yapmak için yurtdışına çıkmaktadırlar. Yurt dışına çıkarken günlük ne kadar kaç ABD Doları harcırah alabilirler.? bu harcırahın belgelendirilmesi nasıl olacak?ilgili vergi mevzuatı çerçevesinde durum nedir?

Cevap : Harcırah ödemesi yapılabilmesi için Şirket müdürünün Maaş veya Huzur hakkı alması gerekir.Maaş veya huzur hakkı almayanlara harcırah ödenmez.Günlük Harcırahı istediğiniz kadar ödeyebilirsiniz.Ancak günlük 182 dolar GV istisna edilir.Bu tutarın üstünde ödeme yapılması halinde maaş veya huzur hakkı ile birleştirilerek bordroda vergilendirilir.Ödeme Bankadan kişilere yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.