Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.11.2019 10:02 (Üye) Soru : 1- Bir çalışan 4 hafta(28 Gün) sonra işten çıkacağını bildirdi İhbar Süresi) ancak 5. günden sonra gelmedi Bu durumda kalan ücretinden ihbar süresinde kalan 23 günlük ücret kesilebilir mi? İhbar tazminatı olarak 2- Bir çalışan (28 günlük ihbar süreli) 4 yıldan fazla çalışan hiç haber vermeden işe gelmemeye başladı ve haber göndermiş işten çıktığına dair yani artık işe gelmiyor. Bu durumda bu çalışanın kalan maaşından 28 günlük ihbar tazminatını kesebilir miyiz? Sonuçta birden bire işe devam etmedi Bu iki konuda ne yapılabilir? Teşekkürler

Cevap : Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır. İşçinin ödenmemiş ücreti var ise açıklaması belirtilerek ihbar tazminatı hesaplaması belirtilerek kesinti yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.