Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.11.2019 10:34 (Üye) Soru : MERHABA , İki avukata ortaklık kuracağız sormak istediğim ; 1-unvan : ............... avukat ortaklığımı yada ................ adi ortaklığı olarak mı geçecek 2-Noterde ortaklık sözleşmesi düzenlmemize gerek var mı ? 3- kdv - muhtasar ortaklık adına gelir - geçici yrı ayrımı tahakkuk edecek . 4- tutması gereken defterler hangileri teşekkürler

Cevap : 1 ve 2. sorularınız için Barodan bilgi alınız. 3-ortaklık adına ve her ortak için VD de mükellefiyet tesisi ettirilir.KDV ve muhtasar beyannameler ortaklık numarası ile geçici vergi ve yıllık GV beyannameleri her ortak için ayrı ayrı verilir. 4-Serbest meslek erbapları tek defter tutarlar;Bu defter defter beyan sisteminden Serbest meslek kazanç defteridir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.