Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.11.2019 17:24 (Üye) Soru : MERHABA ŞİRKETE AİT ALDIĞIMIZ ARACIN RUHSATINDAKULLANIM AMACI OLARAK HUSUSİ OTO OLDUĞU BELİRTİLMEKTEDİR. GTİP LİSTESİNDE İSE 87.04 GRUBUNDA TİCARİ ARAÇLAR KISMINDA YER ALMAKTADIR. KDV Yİ İNDİRİM KONUSU YAPIP YAPMAMA KONUSUNDA RUHASATA GÖRE Mİ YOKSA GTİP LİSTESİNDE AİT OLDUĞ KISMA GÖRE Mİ HAREKET EDECEĞİZ. BU ARACIN KDV SİNİ İNDİREBİLİR MİYİZ ? SAYGILARIMLA

Cevap : Citan, Connect, Combo, Partner, Berlingo, Caddy, Vaneo, Fiorino, Bipper, Doblo, Kango, Traffic Express gibi kapalı kasalı, şoför mahalli ile sınırlı tek sıra koltuklu, şoför mahallinin arkasındaki bölümde yan camları olmayan araçlar; Starex, Master, Traffic, Transit, Vito, Viano, Transporter, Caravelle, Transit, Jumpy, Ducato, Boxer gibi kapalı kasalı, şoför mahallinin arkasında koltuk bulunmayan, şoför mahallinin arkasındaki bölümde yan camları olmayan van tipi panelvan araçlar ile Palio van, Clio van, Corsa van, Matrix Space gibi sadece önde iki koltuğu olan, arkada koltuk bulunmayan, arkadaki yan camları kapalı olan, 3 veya 5 kapılı, şoför sırası ile arkadaki bölüm arasında sabit bir panel veya ağdan yapılmış bariyer olan araçlar 87.04 tarife pozisyonuna göre (eşya taşımaya mahsus motorlu taşıt) kamyonet olarak sınıflandırıldığından, söz konuş motorlu araçlar için %18 oranında ödenen ve fatura üzerinde yer alan KDV, 3065 sayılı KDV Kanunun 29 uncu maddesine göre indirim konusu yapılabilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.