Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.11.2019 09:18 (Üye) Soru : Merhaba, Şirket birleşmesi kararı alıyoruz devrolan şirketin 30.09.2019 tarihli ara bilançosunu düzenliyoruz işlemlere başlıyoruz, 25.11.2019 tarihinde Ticaret sicilde tescil ediliyor. Bütün birleşme prosedürlerini raporları tespitleri sözleşmeleri v.s. 30.09.2019 tarihli bilançoya göre yaptık, ticari faaliyetimiz devam ediyor 25.11.2019 tarihine kadar ticari faaliyetimizden dolayı kar değişti, ticari mal hesabı değişti Sorum şu; tescil tarihi olan 25.11.2019 tarihli yeni bilanço düzenleyip devralan şirket bu son bilançoyu aynen kayıtlarına geçirmesi ve devrolan şirketin KV beyanının ekinde vergi dairesine vermesi uygun mudur yada nasıl hareket etmeliyiz. teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap : Konu her ne kadar birleşme olsa da sonucu mali kayıtların aktarılması ve tutulmasına yönelik olması neden ile mali başlıklardan sorulmasının faydalı olacağıdır, Diğer taraftan birleşme belirlenecek tarihteki bilançolarla yapılır, bu kanundaki, tariftir. değindiğiniz gibi birleşmeye konu bilanço sonrası işlemler devir an şirket kayıtlarına aktarılarak beyan işleminde buna göre ek bilgi verilmesi kendi değerlendirmem göre uygun olacağıdır, ancak konunun ilgili alandan sorulup hareket edilmesi daha doğru bir yol olacağı kaçınılmazdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.