Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.11.2019 10:05 (Üye) Soru : "Turizm işletme Belgesi" olmayan, Belediyeden ruhsat almış yıldızı bulunmayan otel mükellefimiz "Turizm katkı payı beyannamesi" vermekle yükümlü müdür? Otelimizin herhangi bir turistik faaliyeti yoktur, Darıca'da şehir içinde faaliyet göstermektedir.

Cevap : "Turizm işletme Belgesi" olsun veya olmasın olmayan, Belediyeden ruhsat almış otelde "Turizm payı beyannamesi" vermek zorundadır. Konaklama tesisleri; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen kısmi turizm işletmesi veya turizm işletmesi belgesiyle ya da ilgili kurum veya kuruluş (BELEDİYE veya diğer kurumlar ) tarafından düzenlenen iş yeri açma ve çalışma ruhsatıyla faaliyet gösteren oteller, tatil köyleri, butik oteller, konaklama içeren özel tesisler, moteller, hosteller, pansiyonlar, apart oteller ve konaklama içeren kırsal turizm tesisleri (dağ evi, köy evi, çiftlik evi, yayla evi ve oberj) ile kampingler) BİNDE YEDİ BUÇUK Oranında Turizm payı hesaplanır. Konu ile ilgili odamızın hazırladığı rehbere aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz. https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/duyuru/04112019_turizm_payi_beyanname_tebligi.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.