Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.11.2019 09:36 (Üye) Soru : Sayın Danışman, A ltd 750.000tl ve B ltd 2.000.000tl sermayeli limited şirketleri Kolay birleştirme ile birleştireceğiz.Bu firmalar ticari iş yapmaktadırlar. A şirketi B den alacağı var. birleşme yapıldığı zaman 120/320 deki rakamı vergisel ve Muhasebe standartları açısından, bilançoda hangi hesaba nasıl aktarmam gerek. şimdiden teşekkürler.

Cevap : Konu TTK bakımından birleşme olmasın rağmen şirketlerin bir birinden alacaklarının mali kayıtlara işlenmesine dair kanunda bir düzenleme bulunmamaktadır. VUK ve diğer düzenlemeler çerçevesinde birleşme sonrası işlemlerin mali kayıtlara işlenmesi sorulmaktadır, bu nedenle sorunuzun mali konular başlığından yöneltilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.