Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.11.2019 14:19 (Üye) Soru : İyi çalışmalar dilerim. Danışmanlık faaliyeti ile iştigal eden Ltd.mükellefimiz ile ilgili olarak Moldovya 'da mukim bir firmanın Türkiyede İskenderun üzerinden yürüteceği transit ticaret işlemleri olacak. Şu şekilde olacak Mal iskenderundaki bir limana gelecek.Limandan A tipi Antrepoya (gümrüksüz saha) çekilecek ve buradan transit ticaret mevzuatına göre yurt dışına sevk edilecek.Yani millileşmeyecek.Mükellefimiz ise liman ve antrepodaki işlemlerin raporlamasını yapacak.Bu hizmet için yurt dışına USD faturalama yapılacak.Bu durum hizmet istisnası kapsamında değerlendirebilirmi keseceğimiz faturada kdv olmalımı ? bu konuda bilgi ve görüşlerinizi rica edeceğim. Saygılarımla.

Cevap : Bahsettiğiniz danışmanlık hizmetinden yararlanma Türkiye de olduğu için Hizmet ihracı istisnası uygulanmayacağı görüşündeyiz.Faturada KDV hesaplanması gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.