Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.11.2019 15:45 (Üye) Soru : Üstadım selamlar... İşyerimizde çalışan işçilerimizden bazıları ay içerisinde en az 1 kere 1 veya 2 günlük rapor alıyorlar. ve artık suistimal ediyorlar. Biz bu personeli sgk rapor bildirim panelinde çalışmamıştır kliği ile işaretleyip onaylıyoruz. sizlere sorum söyle 1-1 veya 2 gün raporlu personeli 30 gün göstermek zorundamıyız değil isek eksik gün kodu ne olmalı? 2-bu personelin maaş ödemelerini gelmeme gününe bağlı olarak 1 veya 2 gün eksik hesaplayıp ödeyebilirmiyiz raporlu olduğu günlere puantaj hesap edebilirmiyiz? Mağduriyetimizi nasıl önleriz? teşekkürler...

Cevap : Yasa hükmü uyarınca sigortalılara, ilk iki gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilmemektedir. İşverenlerin ne istirahat süresinin ilk iki gün için, ne de tüm istirahat süresince ücret ödeme ve sigorta günü bildirme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ancak işçilerin eksik gün bildirimleri çalışmadıkları ayların kaç gün olduğuna göre değişmektedir. Örneğin ay 28 gün olduğunda eksik gün 1 olunca 27 günlük ücret tahakkuk etmektedir. Raporlar mutlaka onaylanmalı böyle durumları yaşadığınız işçiyle maktu ücret üzerinden anlaşma yapılmamalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.