Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.11.2019 16:58 (Üye) Soru : Sayın üstad, selamlar. KDV4 mükellefi olan halk otobüsü işletmesi için sigorta şirketine hasar yansıtma faturası kesilmiştir. bu kesilen faturanın nasıl beyan edileceği hakkında bilgi talep etmekteyim. yardımlarınız için teşekkürler

Cevap : Başka bir anlatımla; KDVK göre Hâsılat esaslı vergileme sistemini seçen mükellefler(01.03.2019’dan itibaren sadece ve bu sistemi seçen işletme esasına göre defter tutan şehir içi otobüs işletmecileri) satın aldıkları mal ve hizmetler için ödedikleri KDV’ni indirim konusu yapmayacak, maliyet veya gidere yazacaklar. Elde ettikleri hâsılat için düzenledikleri belgelerde KDV hesaplayacaklar. Ancak tahsil ettikleri bu KDV’ni beyan etmeyip gelir yazacaklardır. Hâsılat esaslı mükelleflerden fatura alan mükellefler ise belge üzerinde yazan KDV’ni indireceklerdir. Sonuç olarak düzenlediğiniz faturayı KDV beyannamesinde beyan etmeyeceksiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.