Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.11.2019 16:26 (Üye) Soru : Sayın İlgili; Limited şirket olarak faaliyet gösteren bir mükellefimiz Türkiye sınırlarına girmeden yurt dışındaki A ülkesinden başka bir B ülkesine satış yapmıştır. Mal satışı Türkiye sınırlarına girmeden tamamen yurt dışındaki iki müşteri arasında gerçekleşmiştir. Bu nedenle her hangi bir gümrük beyannamesi Türkiye'de açılmamıştır. Bu satışı 601 yurt dışı satışlar hesabında kayıtlarımıza aldık. Sorularım şu şekildedir; 1- Bu satış KDV konusu dışında olduğu için KDV beyannamesinde her hangi bir satırda beyan edilecekmi?.. 2- Bu satış İHRACAT sayılırmı?.. Saygılarımla,

Cevap : Yapılan ticaret TRANSİT ticarettir.KDV beyannamesinde beyan edilmez.Yapılan satış 601 hesapta takip edilir.İhracat değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.