Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.11.2019 17:20 (Üye) Soru : Araç alış satış işi ile iştigal etmekteyim. ( Kamyon, Kamyonet, Otomotiv vb) Vergi Mükellefi olmayandan hususi olarak kullanılan GIDER PUSULASI ILE kamyonet aldım. aynı ay ıcersınde ltd.stı. sattım. (yenı KULLANIM SEKLI TICARI) Bu aracıma fatura keser ıken "7104 sayılı Kanun ile KDV Kanunu’nun 23. maddesine f bendi eklenmiştir. Kanun maddesinde “f) İkinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ticaretiyle iştigal eden mükelleflerce, katma değer vergisi mükellefi olmayanlardan (mükellef olanlardan istisna kapsamında yapılan alımlar dâhil) alınarak vasfında esaslı değişiklik yapılmaksızın satılan ikinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmazların tesliminde matrah, alış bedeli düşüldükten sonra kalan tutardır.” Denilmiştir. " maddesıne göre OZEL MATRAH UYGULAMASINA GORE FATURA DUZENLEYEBILIRMIYIM. Bu uygulamayı tum İkinci el motorlu kara taşıtlar ıcın gererlımıdır.iyi çalışmalar

Cevap : İkinci el araç ticareti ve özel matrah uygulaması sadece binek oto için geçerli değildir. TÜM ARAÇLAR için geçerlidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.