Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.11.2019 15:43 (Üye) Soru : sayın danışman merhaba, sormak istediğim soru şu şekildedir; Firmam gayrimenkul işi ve tadilat işiyle uğraşmaktadır, bir hayırsever gerçek kişi (sadece GMSİ ile ilgili gelir vergisi beyannamesi veriyor) izmirde bir okulun tadilatını bağış olarak üstlenmiştir, bu işide yaptırmak için firmamla anlaşmıştır. iş tamamlandı ve fatura kesmem lazım.fatura bedeli 60.000 tl 1- firmam bu faturayı ne şekilde düzenleyecek (fatura şahsa kesilecek 5018 sayılı ekli cetvelde yer almıyor) 2- kdv uygulacakmıyım, 3- kdv dahil kesicek isem karşı taraf bunu yıl sonunda gelir vergisi beyan. gider olarak inderecekmi 4- karşı taraf g.v beyannamesinde yaptığı bu bağışı tamamını gider olarak indirebilecekmi

Cevap : 1-2-Faturada % 18 KDV hesaplanarak düzenlenir. 2-GMSİ sahibi kişi Ticari kazanç ve KDV mükellefi olmadığı için indirim yapılmaz. 4-GVK 89/5. maddesindeki koşullara göre bağış Yıllık beyannameden indirilir.İndirilemeyen kısım sonraki yıla devir etmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.