Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.11.2019 13:16 (Üye) Soru : Merhaba, İnternet sitenizde ''Devlet Tahvili / Hazine Bonosunda BSMV %1 oldu'' ibaresine ulaştık. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Cevap : Maliye Bakanlığı, devlet tahvili, gelire endeksli senetler ve Hazine bonoları ile Toplu Konut İdaresi, Kamu Ortaklığı İdaresi ve Özelleştirme İdaresince çıkarılan menkul kıymetlerin geri alım ve satım taahhüdü ile iktisap veya elden çıkarılması karşılığında lehe alınan paralar üzerinden yüzde 1 Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi alacak. Bu oran, devlet tahvili, gelire endeksli senetler ve Hazine bonoları ile Toplu Konut İdaresi, Kamu Ortaklığı İdaresi ve Özelleştirme İdaresince çıkarılan menkul kıymetlerin vadesi beklenilmeksizin satışı nedeniyle lehe alınan paralar üzerinden de yüzde 1 uygulanacak.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.