Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.11.2019 13:36 (Üye) Soru : Yeni kurulan bir şirketimizde şuan hiç işçimiz yok suriyeli geçici korumada olan 1 kişi almak istiyoruz - Dosyada En az kaç Türk işçi olmak zorunda? - Alınan Suriyeli işçi için işkur veya SGK tarafından verilen teşviklerden faydalanabiliyor muyuz? Türk/yabancı ayrımı var mı teşviklerde?

Cevap : İş yerinizde geçici koruma kartı (GKK) sahibi bir Suriyeli işçi çalıştırmak için SGK ya kayıtlı Türk personelinizin olması ve her bir Suriyeli için en az 10 Türk personel olması gerekmektedir. Çalışacak Suriyeli sayısı toplam personelin %10 undan fazla olamaz. Örneğin 100 kişinin çalıştığı bir fabrikada sadece 10 Suriyeli işçiye çalışma izni alabilirsiniz. Suriyeli işçiye ödenecek ücret asgari ücret veya üstü olmalıdır, diğer yabancılar için taban ücret asgari ücretin bir buçuk katıdır ve teşviklerden yararlandırılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.