Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.11.2019 08:09 (Üye) Soru : iyi günler 303 nolu hesap ile 300 hesap arasında fark kısaca bilgi alabilrimiym.gördüğüm kadarıyla 303 nerdeyse hiç kulalnılmıyor. 300-400 araısnda oluyor işlemler genelde.

Cevap : 300 hesap ile 303 hesap farklı tanımlar içerir.Tanımlar aşağıdadır. Bankadan alınan kısa vadeli kredilerin ve Ana para taksitleri ve faizlerinin izlenmesi 303 hesap da yapılır.300 hesap da sadece alınan kısa vadeli krediler takip edilir. 300 Banka Kredileri Hesabı, Banka ve finans kuruluşlarından sağlanan kredilerin takip edildiği bu hesap, kısa veya uzun vadeli olmalarına göre 300 Banka Kredileri ve 400 Banka Kredileri Hesaplarında izlenir. 300 Banka Kredileri Hesabı İşleyişi : Pasif Karakterli olan bu hesaplarda alınan kısa vadeli kredilerin tutarları hesaba Alacak, Kredilerin ödenmeleri halinde hesaba Borç Kaydedilir. Envanter gününden itibaren bir yıl içinde ödenecek anapara taksitleri ile vadesi bir yıla düşün tutarlar 303 uzun Vadeli Kredilerin anapara taksitleri ve faizleri hesabının alacağına kaydedilirken aynı tutar 400 Nolu Banka Kredileri Hesabınında borcuna Kaydedilir. 303 Uzun Vadeli Kredilerin Anapara Taksitleri ve Faizleri Hesabı: Vadelerine bir yıldan fazla süre bulunmakla birlikte uzun vadeli kredilerin, bilanço tarihinden itibaren bir yıl içinde ödenecek anapara taksitleri ile vadesi bir yılın altına düşenleri ve bunların tahakkuk ettiği halde henüz ödenmeyen faizlerini kapsar. 303 Uzun Vadeli Kredilerin Anapara Taksitleri ve Faizleri Hesabının İşleyişi: İşletmenin uzun vadeli borçlarından, bilançonun düzenlenme tarihini izleyen bir yıllık dönemde ödenecek olan taksitleri ve faizleri bu hesaba alacak, ödenmeleri halinde borç olarak kaydedilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.