Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.12.2019 12:41 (Üye) Soru : Merhaba, e fatura mükellefi olan bir müşterim 01-01-2020 de e arşiv faturaya da geçecek. 2019 yılında e fatura olmayanlara normal irsaliyeli fatura kesiyordu. 2020 yılında e fatura olmayanlara e arşiv kesmesi durumunda ayrıca irsaliye düzenlemesi gerekir mi? yoksa e arşiv fatura irsaliye yerine geçer mi? ( irsaliye yerine geçer ibaresi açıklamalara eklenerek)

Cevap : Merhaba; VUK 509 ' a göre; e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin birbirlerine düzenledikleri e-Faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde e-Faturanm kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için e-Faturanm malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir. iyi çalışmalar dilerim
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.