Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.11.2019 08:51 (Üye) Soru : Türkiye'de yerel bir firmayı (%100 Ortağı yabancı) yine Türkiye'den yerleşik bir A.Ş. satın alıyor. Firmanın Sermayesi 10 Milyon,Eski Ortağa Firmanın borcu 15 Milyon gözüküyor. A.Ş. firmamız firmayı 30 Milyon TL ye satın alıyor. Yani 5 milyon gibi fazla ödeme yaptık. Bu yapılan fazla ödemeyi hangi hesaba (Satın Alan ve Satın Alınan firma olarak) kayıt yapmalıyız?

Cevap : Satın alınan A.Ş in Tüzel kişiliği değildir.Satın alınan HİSSEDİR. A.Ş yerinde duruyor. Hissedarı değişmiştir.Şirketin kayıtlarında sadece hissedarın ismi değişir.(500 hesap)Saran kişinin Hisseyi elinde bulundurduğu süreye ve Geçici ilmühaber veya hisse senedi durumuna göre Değer artış kazancı hesaplanır.Alan kişi için işlem yapılmaz.Değer artış kazancı hesaplaması için Web sayfamızdaki Mali rehberi inceleyiniz Örnekli açıklama mevcuttur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.