Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.11.2019 08:58 (Üye) Soru : Merhaba, Tasfiyeye giren ibir mükellefimiz var, 14.02.2019 tarihi itibari ile tescil oldu ve tasfiye başladı. Alacaklılara son çağrı ilan 10.09.2019 itibari ile yapıldı (biraz geç yapılmak zorunda kaldı.) Tasfiyenin sonlanması tescil tarihine göre mi yoksa son ilan tarihine göre mi yapılmalıdır? tasfiye süresi 6 ay mıdır? 1 yıl mıdır? Ayrıca tasfiye tescili sonrası öncesi için kıst dönem kv beyannamesi verilmeli midir? verilmemesi dahilinde en uygun şekilde nasıl verebiliriz? Yine tasfiye tescili sonrası defter tasdik etmek (yevmiye, kebir, karar vb) zorunlu mudur? Eğer zorunlu ise yapılmadığında nasıl bir çözüm bulabiliriz. Yardımlarınızı rica ederim.

Cevap : Tasfiye sonlanması için tescil tarihi dikkate alınır.KDV ve diğer beyannameler süresinde verilmesi gerekir.Tasfiye başlangıcında Yeni defterler tasdik ettirilir.Zamanında yapılmayan onay için çözüm olmaz.İdarenin tespitinde ceza uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.