Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.11.2019 09:54 (Üye) Soru : Merhabalar Ağustos ayında imalatını kendimizin yaptığı malı ihraç kayıtlı olarak yurt içindeki bir firmaya sattık onlarda yurtdışına ihracatını yaptılar sorum şu kdv iademizin mahsubu için başvuru yaptığımızda memur bizden kapasite raporu ve sanayi sicil belgesi istedi kapasite raporumuz elimizde var sanayici olmadığımızı bildirdiğimiz halde sanayi sicil belgemiz olmadığı için mahsubumuzu yapmıyor farklı dairelerde sanayi sicil belgesi olmadan kdv iadesi yapan birçok üstad var nasıl bir yol izlemeliyiz konuyla ilgili desteğinizi rica ediyorum.

Cevap : Vergi dairesinin uygulaması doğrudur. KDV UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ: 8.3.1. İmalatçı Tanımı İmalatçının; - Sanayi siciline kayıtlı ve sanayi sicil belgesini haiz olması veya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veya öngördüğü birimlerden alınmış üretici belgesine sahip olması, - İlgili meslek odasına kayıtlı bulunması, - Üretimin yapıldığı dönemde yürürlükte bulunan Sanayi Sicil Tebliğlerinde öngörülen sayıda işçi çalıştırması ve gerekli araç parkına sahip olması veya üretici belgesindeki üretim altyapısına sahip olması, gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.