Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.11.2019 11:40 (Üye) Soru : Merhabalar. Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği ile ilgili olarak ltd şirketler için "Taşınmaz ticareti ile iştigal eden" kelimesinden kasıt nedir? anasözleşmesinde emlak komisyonculuğu konusu olan ama ana faaliyeti başka bir konu olan ltd şirketler ne yapacak? şirket temsilcisi yetki belgesi için başvuru yapacak mı? Ana faaliyeti taşınmaz ticareti olan firma için mesleki yeterlilik belgesi gerekli mi? Teşekkürler.

Cevap : Cümleyi bütünü ile değerledirmek gerekir kanaatindeyim, buradaki kasıt gerçek kişi tacirler ifade dilmiş olduğu, emlak müşavirliği yapmakta olan tacirlerinde başka bir faaliyet alanı ile iştigal etmemeleri gerektiği, ancak ayrı bir işletme açılarak diğer faaliyetlerde bulunmaları mümkün olabileceğinden, sermaye şirketlerinin bu sertifikayı almalarının gerekli olmayacağı değerlendirilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.