Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.11.2019 09:36 (Üye) Soru : merhaba; tek ortaklı bir a.ş. sahibi vefat etti. şirketin üzerinde gayrimenkul ve araçlar mevcut.. Aynı zamanda bankalara kredi borçları da var. Mirasçısı (eşi ) şirketi nasıl devir almalı? veraset ve intikal vergisi nasıl hesaplanmalıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Miras red edilmemiş ise Mirasçılar 4 ay içinde Noterden mirasçılık belgesi alarak 4 ay içinde Veraset ve intikal vergisi beyannamesi verirler VİV beyannamesinde ölen kişinin Ortağı olduğu şirketteki hisse bedeli,kişisel G.menkul, araç ve bankadaki mevduat beyan edilir.Şirketin aktifindeki hiç bir değer (para,araç,G.menkul) VİV beyannamesine dahil edilmez Çünkü bunlar Şirket Tüzel kişiliğinin dir. Mirasçılar , Mirasçılık belgesi ile Ticaret siciline Müracaat ederek Şirket ortaklığına kendilerini tescil ettirler Şirket Tüzel kişi olarak faaliyetlerine devam eder.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.