Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.11.2019 09:43 (Üye) Soru : Mükellefim Limited Şirket Vergi Mükellefi Olmayan Bir Şahıstan Aylık 5.000,00.- TL (Bir Sene Boyunca) Karşılığında Aracını Kiralamak İstiyor. Aracı Kiralarken Ne Gider Pusulası Mı Düzenlenecek. Aracı Kiraya Veren Bu Gelirinden Dolayı Yapaması Gereken Birşey Varmıdır. Vergi Ödemesi Nasıl Olacak.

Cevap : Aracın kiralanması için sözleşme düzenlenir. Sözleşmeye göre kira bedelinden % 20 GV Tevkifatı yapılarak Bankadan ödeme yapılır.Gider pusulasına gerek yoktur.Sözleşme ve Banka dekontu yeterlidir..Ayrıca Aracı kiralayan mükellef Brüt Kira bedeli üzerinde % 18 KDV hesaplayarak (2) nolu KDV beyannamesi ile beyan eder ve öder.Ödenen BU KDV (1) nolu KDV beyannamesinden indirilir. Araç sahibi elde etmiş olduğu Kira gelirini GMSİ olarak yıllık beyanname ile beyan eder Beyan için GVK 86. Maddedeki koşullar dikkate alınır.2019 için Brüt kira tutarı 40.000:-TL nin üstünde ise beyanname verilir. kesiln vergi hesaplanan vergiden mahsup edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.