Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.11.2019 10:21 (Üye) Soru : Merhaba, X lokantanin Şahıs olan (Mülk sahibi ) A, turizm belgesi olan B firmasına kiraya vermiştir. B firması da lokantayi bir kısmını turizm belgesi olan C firmasina ait lokantaya ve turizm belgesi olmayan D firmasına ait lokantaya ayrı ayrı kiraya vermiştir. Kimler elde ettiği kira geliri ile ilgili TURİZM KATKI PAYI beyan eder?

Cevap : Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli yeme-içme ve eğlence tesisleri (Bakanlıktan kısmi turizm işletmesi belgesi ve turizm işletmesi belgesi alan müstakil 1. ve 2. sınıf lokantalar, lüks lokanta, özel yeme-içme tesisleri, gastronomi tesisleri, müstakil eğlence yerleri, bar, kafeterya, eğlence merkezleri ve günübirlik tesis işletmeleri BİNDE YEDİ BUÇUK Oranında Turizm payı hesaplanır. TURİZM BELGESİ OLMAYAN lüks lokanta, lokanta, büfe, pastane, özel yeme-içme tesisleri, gastronomi tesisleri, müstakil eğlence yerleri, bar, kafeterya, eğlence merkezleri ve günübirlik tesis işletmeleri Turizm payı mükellefi değildir. Turizm payı beyannamesi vermezler Sorunuzdaki Turizm belgesi OLAMAYAN hariç diğerleri TURİZM KATKI PAYI beyannamesi verecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.