Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.11.2019 13:09 (Üye) Soru : Mükellefimiz 170 yakın çalışanı vardı 23/11/2019 tarihinde hiç kimsenin bilgi dahilinde olmak sızın kaçmıştır.İşçiler sabah işe geldiğinde boş bina olarak görmüşlerdir mağdur olmuşlardır.Biz muhasebecisi olarak 2019 / ekim dönemi sigortayı vermelimiyiz yoksa kaçtığı için her hangi bir işlem yapmamamız mı gerekmektedir.Ayrıca iş sahipleri kaçtığı durumlarda devlet çalışanlar mağdur olmasın diye 3 ay maaş bağlanıyor mu ? Bilgi vermenizi rica ederim.İyi Günler

Cevap : İşyerinin boşaltılması ve işverenin ortadan kaybolması halinde konu adli boyut kazanmaktadır. İşçiler yasal sorumlulara karşı dava yoluna gidebilecektir. Firmanın mali müşaviri olarak polise ilgili vergi dairesine ve sgk ya durumu belirten dilekçe verip ekinde polis tutanaklarını koymanız gerekmektedir. İşveren gerçekten yok ise ve resmi kurumlara durum bildirilmişse bildirge veya beyanname verme sorumluluğu resmi tespitlerden sonra kalmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.