Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.11.2019 09:07 (Üye) Soru : merhaba yeni gelen seyahat acentası firmamız için bazı sorularım olacak. Firma yurt dışından müşteri bulup türkiyede,saç ekimi,diş yapımı v.s. gibi konularda hizmet aldırmaktadır. Sağlık hizmetlerini yurt içinde anlaştığı hastanelerden almakta hastane firmamıza %8 kdv li fatura kesmekte Aynı şekilde yurt içi otellerde konaklayan müşteriler için firmamıza %8 kdv li fatura kesilmektedir. tüm bu işlemler karşılığında firmamızda yabancı vatandaşa bu hizmetlerin üzerine karını ekleyerek fatura düzenlemektedir. 1) Bizim düzenlediğimiz faturada sağlık ,konaklama hizmetleri,kendi verdiğimiz aracılık hizmeti ayrı ayrı kalemler halinde mi fatura edilecek yoksa tek kalemde hizmet bedeli diye fatura etsek olur mu? 2)%8 ile aldığımız sağlık ve konaklama hizmetlerinin çıkışını %8 mi %18 olarak mı yapacağız. 3) toplam bedel üzerinden %18 fatura düzenler isek eğer sağlık ve konaklamada %8 olarak aldığımız kdv farkından dolayı kdv iadesi alma hakkımız varmıdır?

Cevap : Bahsedilen konu TTK ve uygulamaları dahilinde olmadığından cevap verebilmem mümkün değil,zira bende konuyu bilmiyorum, Sorularınızı web sayfamızdaki ilgili doğru başlıktan sormanız halinde, zaman kaybını önlemiş olacağınız gibi, doğru cevabı da üstatlarımız size vereceklerdir. iyi çalışmalar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.