Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.11.2019 09:43 (Üye) Soru : 7193 Sayılı Kanunla Yapılan Vergi Düzenlemeleri ndeKiralama yoluyla edinilen binek otomobillerin her birine ilişkin aylık kira bedelinin 5.500 TL’ye kadarlık kısmının, ticari kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınabilmesi yönünde düzenleme yapılmıştır.buradaki 5.500 TL brüt müdür net midir? 2. sorum: Binek otomobillere ilişkin giderlerin en fazla % 70’inin, ticari kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınabilmesi yönünde düzenleme yapılmıştır. 100 TL lik yakıt yada otopark giderin70 TL sini gider yazıp 30 TL sini KKEG mi yapacağız?

Cevap : Kiralamalarda dikkate alınacak değerler BRÜT üzerinden hesaplanır. % 70 dışındaki Kalan % 30 KKEG olarak kayıtlara alınır.Tabi KDV nin de % 30 u da KKEG olur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.