Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.11.2019 13:14 (Üye) Soru : 27103 sgk teşvik personel ilave sayısı tespitinde, hali hazırda 27103 teşvikten yararlanan personelleri dahil edebiliyor muyuz? Kasım 2019 işe potansiyel teşvik sorgulamasında yeni alınacak personelde ilave olunacak personel sayısı3 . Firma mevcut çalışan personeli 2 kişi 5510, 1 kişi 27103 e tabi ise şartı yerine getirmiş oluyor mu? Sistem 5510 thk önce tahakkuk istiyor, bunun doğrulamasını yapıyor diye düşünüyorduk ancak geçtiğimiz günlerde yayımlanan sirküler açıkçası tereddüt yaşattı.

Cevap : Çalışan açısından ise çalışanın işe alındığı tarihten önceki son 3 ay içerisinde 10 günden çok ssk ya da bağkur kapsamında çalışmamış olması gerekiyor. Teşvikte yaş şartı yok ancak 18-25 yaş arası erkek, kadın ya da engelli çalışan istihdamı halinde teşvik süresi uzamakta. Ayrıca işe alınan çalışanın bir önceki yılın ortalama çalışan sayısına ilave olarak işe alınmış olması ve teşvikten yararlanma süresi boyunca da bu ilave şartının sağlanmış olması gerekiyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.