Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.11.2019 12:41 (Üye) Soru : Merhaba. Ötv mükellefi olan madeni yağ sektöründe iştigal eden imalatçı firmayız. Firmamız baz yağ alarak (Ötv'ye tabii) madeni yağ üretmektedir. Ürettiği madeni yağı 3065'li olarak satış veya madeni yağı direkt yurtdışına ihracat olarak satmaktadır. Sorumuz: 3065'li satışta ve Direk yapılan madeni yağ ihracatlarında Ötv iadesi alabiliyormuyuz?

Cevap : ÖTV li satışlar için 3065 lı satış kavramı kullanılmaz.3065 Sayılı KDV kanununa göre satış lar ve teslimler ÖTV li satışlar ile ilgisi olmaz. ÖTV tabi malların ihracatında da kanun 5. maddesine göre istisna uygulanır ve ÖTV ödenerek satın alınan malların herhangi bir işlem görmeden, olduğu gibi (aynen) ihraç edilmesi halinde, bu mallar için yüklenilen ÖTV iade edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.