Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.11.2019 11:56 (Üye) Soru : Sayın danışman, Adresi İstanbul Beşiktaş ilçesinde gayri faal durumdaki şirketin SGK Beşiktaş’ta iş yeri tescili var ama işçi çalıştırmıyor. Şimdi Beyoğlu ilçesinde bir adrese taşındı, uzun bir süre daha işçi çalıştırmayacak, Taşınma 3 ay öce oldu SGK için bir bildirimde bulunmadık. Bu durumda nasıl bir yol izlenmeli? İşçi çalıştırma durumunda Beyoğlu SGK ya iş yeri açılış verilirse ceza ile karşılaşılma durumu var mıdır? Eski ünite Beşiktaş’a bilgi verilmesi gerekir mi? Bu tarihte verilirse cezası var mıdır? Bilgi rica edebilir miyim. Teşekkürler

Cevap : İşverenler bundan böyle sigortalı çalıştırmaya ara verilmesi halinde konuya ilişkin sigortalı çalışmadığına ilişkin bildirimlerini e-bildirge ekranındaki ‘Sigortalı çalıştırmaya ara verme giriş/ güncellemebölümünden yapabilirler. İşyerinde sigortalı çalıştırmaya ara verdiğini sigortalıyı çalıştırmaya son verdiği tarihten itibaren (Değişik ibare:RG-16/6/2011-27966) onbeş gün içinde yazılı olarak bildiren işverenin, her ay ayrıca sigortalı çalıştırmadığına ve ücret ödemediğine ilişkin bir bildirimde bulunması gerekmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.