Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.11.2019 08:56 (Üye) Soru : merhaba... gerçek kişi adına kayıtlı bilanço usülune tabii olan iş yerimizi limited şirkete dönüştürmek istiyoruz bu konuda yapılacak işlemler neler ve araştırmalarımızda kdv istisnası olduğunu gördük ancak birde teyit amaçlı sizlere sormak istedik. demirbaş araç ve ticari malların devrinde kdv istisnası var mı bunları şirkete devir için fatura keserken faturaya ne yazmalıyız... teşekkürler...

Cevap : Şahız işletmesinden Şirkete dönüş de Aktif deki tüm değerler için düzenlenecek faturada KDV hesaplanamaz. (KDVK Md.17/4) . Firma aktifi ile pasifi ile Devreden KDV si ile şirkete geçer Dönüşüm oluğu tarih den itibaren VD bilgi verilir.Gerçek usulde mükellefiyet kapatılır.Dönem başından Devir tarihine kadar olan dönem sonunda düzenlenecek Mali tablolara göre elde edilen kazanç ertesi yılın Mart ayında Yıllık GV beyannamesi ile beyan edilir. Konu ile ilgili verilen özelge için aşağıdaki linki inceleyiniz. https://www.gib.gov.tr/ferdi-isletmenin-anonim-sirkete-donusmesinin-vergi-kanunlari-karsisindaki-durumu Ticaret sicilinde yapılacak işlemler için Sorunuzu bu bölümünü “Türk Ticaret Kanunu Mevzuatı Danışmanı “ kutusunu işaretleyerek yeniden gönderiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.